YubiKey Bio trafił do sprzedaży!

Opublikowano

Yubico dość długo kazało nam czekać na biometrię w kluczach YubiKey. Pierwsze wzmianki o kluczu z czytnikiem linii papilarnych pojawiły się w listopadzie 2019 i od tamtego czasu producent raczej skąpo informował o postępach prac nad kluczem. Po niemal dwóch latach wreszcie doczekaliśmy się premiery Yubikey Bio!

Trzeba przyznać, że czas dla przemysłu elektronicznego jest trudny i chyba każdy słyszał o problemach z dostępnością układów elektronicznych. Tym bardziej trzeba się cieszyć, że Yubico podołało trudnościom i doprowadziło do tak długo wyczekiwanej premiery. Myślę, że fakt produkcji kluczy YubiKey w Szwecji i USA miał tu swój korzystny wpływ, ale oczywiście nie wiem jak wygląda cały łańcuch dostaw Yubico, więc to tylko domysły.

Specyfikacja techniczna

Na początek przyjrzyjmy się parametrom technicznym. Klucze są dostępne w wersji FIDO Edition. Już sama nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z kluczem FIDO U2F/FIDO2/WebAuthn, czyli odpowiednikiem Security Key, a nie kluczy serii 5. Klucze są dostępne w wersji USB-A i USB-C. Uwierzytelnianie jest możliwe z użyciem biometrii lub kodu PIN.

Cena

Producent wycenił klucze na 80 euro + VAT za model USB-A oraz 85 euro + VAT za wersję USB-C. Oznacza to, że w chwili premiery są to niemal najdroższe klucze w ofercie Yubico – droższy jest tylko YubiKey 5Ci FIPS (90 euro). Jakie będą polskie ceny? Na ten moment czekamy na oficjalne ceny dystrybutora, ale bazując na doświadczeniu wyceniliśmy klucze na 425zł za YubiKey Bio Fido Edition USB-A oraz 450zł za YubiKey Bio Fido Edition USB-C. Ceny oczywiście zweryfikujemy jak tylko otrzymamy oficjalny cennik dla partnerów.

Dla kogo klucz Yubikey Bio FIDO Edition?

Klucz na pewno stanowi kolejny, znaczący krok w bezpiecznym uwierzytelnianiu, ale trudno nie zauważyć, że możliwości klucza Bio w wersji FIDO Edition są mocno podstawowe. Brak NFC ograniczy mocno zastosowanie klucza na telefonach komórkowych – sam producent nie ukrywa w oficjalnych materiałach, że jest to klucz „designed for desktop and workstation applications” oraz cloud-first – czyli do zabezpieczania usług chmurowych na stacjach roboczych i laptopach. Tak więc klucze YubiKey Bio FIDO Edition sprawdzą się wszędzie tam gdzie obecny długo na rynku niebieski klucz Security Key by Yubico rozszerzając uwierzytelnianie o biometrię.

Dlatego jeśli używasz klucza Yubikey do zabezpieczenia usług on-line wykorzystujących U2F/FIDO2/Webauthn takich jak konta Google, Microsoft, Youtube, Facebook, Twitter, Binance, Coinbase, Azure Active Directory i inne, a przy tym jesteś w stanie przełknąć wysoką cenę to w zamian otrzymasz solidny produkt oferujący najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Oba modele klucza YubiKey Bio będą wkrótce dostępne w naszym sklepie internetowym:

Galeria

YubiKey Bio – zapowiedź klucza z czytnikiem linii papilarnych

Opublikowano 2 komentarze
YubiKey Bio na kółku z kluczami
YubiKey Bio

Już niedługo oferta sprzętowych kluczy bezpieczeństwa szwedzkiej firmy Yubico poszerzy się o pierwszy model wyposażony w czytnik linii papilarnych. Biometria wydaje się naturalnym kierunkiem dla rozwiązań z zakresu sprzętowego uwierzytelniania. Z jednej strony zapewnia wygodę użytkowania, a z drugiej pozwala utrzymać wysoki stopień bezpieczeństwa.

Czytaj dalej YubiKey Bio – zapowiedź klucza z czytnikiem linii papilarnych

iOS i iPadOS 13.3+ wspiera Webauthn przez NFC, USB i Lightning!

Opublikowano

Najnowsza aktualizacja 13.3 dla systemu mobilnego Apple iOS jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa użytkowników telefonów iPhone i tabletów iPad. Wprowadza mianowicie wsparcie dla kluczy bezpieczeństwa zarówno przez NFC, USB jaki i Lightning. Safari wpiera wreszcie technologię Webauth, która umożliwia korzystanie z kluczy bezpieczeństwa U2F takich jak YubiKey.

Czytaj dalej iOS i iPadOS 13.3+ wspiera Webauthn przez NFC, USB i Lightning!